Star wars או Star Trek?

ג'ורג' לוקאס נע בחוסר נוחות על כסא הקולנוע המרופד, עם סיום הקרנת הסרט החדש בסדרת סטאר-טרק. "איך הם עשו לי את זה", הוא רטן ומיהר להסתלק מאולם הקולנוע. מבטיהם של עוברים ושבים שננעצו בגבו בדרך למגרש החנייה, פתחו מחדש פצעים ישנים שכבר נסגרו. "איך הם עשו לי את זה", הוא מלמל שוב, נבלע במכוניתו בדרך לעוד ליל שימורים בביתו המפואר. כן, לוקאס לא ישן כבר מספר שנים. עד עכשיו הוא אפילו לא הבין מדוע. עד שראה את סטאר-טרק והאסימון נפל. ככה נראה פריקוול אמיתי. "לא נורא", ניחמה אותו אשתו, "ההיסטוריה אמנם לא תשכח לך את טרילוגיית הפריקוול. אבל לפחות הלילות שלנו יהיו יותר נעימים…"

הנה קטע מכתבה שהתפרסמה ב-Observer לפני כחודש ופשוט מצטטת מילה למילה את כל מה שחשבתי ברגע שיצאתי מהסרט סטאר-טרק:

Mr. Abrams’ perfect summer confection is literally the movie Star Wars fans had hoped The Phantom Menace would be: a fun, exciting, realistically unrealistic thrill ride, filled to the brim with a devil-may-care sense of humor and earned bravado. You can really see Mr. Abrams’ crossover work in the way he portrayed the characters. There’s Kirk–as–Han Solo; Young Spock–as–Luke Skywalker; Future Spock–as–Obi-Wan; Scotty-as-Chewy; Uhura-as-Leia; Bones and Chekov–as–C3PO and R2D2; and while there’s no Darth Vader, Eric Bana’s Nero does fly around in a massive space station that could give the Death Star a run for its money.

עד ליציאת הפריקוול של סטאר-טרק, כבודו של לוקאס עוד נשמר. פחות או יותר. ז"א, לכולם היה ברור שהטרילוגיה השנייה הייתה גרועה – אבל אף אחד לא הצליח להסביר כיצד הייתה אמורה להיראות האלטרנטיבה. עד שהגיע ג'יי. ג'יי. אברהמס וחשף את כל מה שהיה רע בסרטים של לוקאס: את סצנות הפעולה המינוריות, את הטקסטים התלושים, הבימוי הגרוע, העדר הכימיה בין השחקנים ועיצוב הדמויות הלוקה. למעט העושר העיצובי שהציגו סרטיו של לוקאס, הם הפסידו ללא קרב לסרט שהופק בתקציב נמוך מהם, ושבנוי – אל תהרגו אותי בבקשה – על סדרת סרטים מצליחה פחות.

סטאר-טרק הוא פשוט סרט טוב, דוגמה ומופת לסרט שיודע לספר סיפור לאנשים שלא ידעו את ההבדל בין קירק וספוק ובאותה מידה לשמור על הגחלת ההיסטורית בעבור אלו שלא הלכו לישון מבלי למלמל Live Long and Prosper. הוא עושה שימוש נכון בכל השטיקים המוכרים והידועים מהסדרה, אולם מצליח, במקביל, ליצור סרט ממנו יכול כל אחד ליהנות. מדובר בסרט קיץ כל כך מהנה, שלרגע אינך מאמין שאתה צופה בעוד סרט בסדרת "מסע בין הכוכבים". ואז נופל לך לפתע האסימון: זה לא "מסע בין כוכבים" – זה "סטאר-טרק". יחי ההבדל הלא כל כך קטן.

זה אולי הבדל קטן, אבל שינוי כביר. אברהמס הוא לא מעריץ, ויצר את סרט שהתבסס גם על אלמנטים אחרים מלבד אלו שהפכו את הסדרה למצליחה. לוקאס לעומתו הניח שהמותג יעשה עבורו את העבודה ובנה סרטים שמלבד מיתולוגיה לא מכילים דבר בעבור המעריצים החדשים. במקום לייצר מעריצים חדשים, הוא פנה לוותיקים. אלו אכן באו וגם נהנו. אולם נאלצו להודות שלא לתינוק הזה פיללו. פריקוול אמנם נועד לחשוף את דרכם של גיבורי הסרט להצלחה, אולם עוד לפני כן, מדובר בסרט לכל דבר, שחייב להישען על מספר אלמנטים בסיסיים בכדי להצליח: עלילה קוהרנטית, דיאלוגים מעניינים ודמויות שמייצרות אמינות אצל הצופים.

אולי לוקאס לא התכוון לעשות סרט קיץ מבדר, יקשו החכמולוגים. אולי מלכתחילה פנה למורשת המיתולוגית שהשאירו אחריהם הסרטים הקודמים וביקש לצרף אליהם מספר פרטי טריוויה. יתכן. עד שיצא סטאר-טרק, השלמתי עם ההנחה הזו. לאחר שצפיתי בסרט החדש מבית אברהמס, אני מתחיל להבין את גודל הפספוס. סטאר-טרק הוא כל מה שרצו מעריצי מלחמת הכוכבים לראות בפריקוול שלהם. רצו והתאכזבו. אז נכון שכשהוא עומד בפני עצמו, רחוק סטאר-טרק מלהיות מושלם. אבל בהשוואה למלחמת המשובטים למשל, מדובר במאסטרפיס – לא פחות.

סדרת Star Wars עדיין עדיפה בעיני על פני Star Trek. מלבד היותה מוצר חזק ומוכר יותר, מדובר בסדרה שפרצה גבולות בעבור עולם המד"ב. גם לוקאס, למרות על מה שכבר נכתב ונאמר עליו, לנצח ייזכר כאיש שהמציא מחדש את המדע הבדיוני כפי שאנו מכירים אותו כיום. הטרילוגיה הראשונה של מלחמת הכוכבים היא עדיין אחת הטובות שיצאו אי פעם בקולנוע. וזו הסיבה שלמרות כל הנאמר לעיל, אני עדיין מעדיף את יודה ולוק על פני קירק וספוק. כי הם מרגשים אותי יותר. כי הם משכנעים יותר ומציתים את הדמיון ביתר שאת. חבל רק שלעיתים הם נופלים לידיהן של הבמאים הלא נכונים שגורמים להם להראות קצת מגוחכים…

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • deltaozon57  On ספטמבר 13, 2010 at 10:04 am

  בסופו של דבר אני חושב שלסטארטרק היו את הסיפורים האנושיים יותר הם מה שעשו את הסדרות והסרטים לטובים יותר מסטארוורס (גם אם מיושנים בגישה שלהם) לא אהבתי את טרילוגית סטארוורס הישנה , מלבד כמה רגעים חביבים היא היתה נדושה (אולי כי ראיתי כבר את כל הדברים האלה בסרטים אחרים עשוי בצורה טובה יותר) לא ניתן לגרור סרט לאורך הדורות ולטעון כי הוא יצירת מופת לנצח. ההגדרה ליצירות מופת הם כאלה שיעמדו בזכות עצמם גם עוד 100 שנה. הטרילוגיה הישנה הזדקנה בצורה לא מהוררת הוד, נכון היא היתה הדבר הטוב ביותר שיצא למדע בדיוני עד אז אבל זה לא אומר שהיא הייתה מושלמת כשהיא יצאה , המשחק של השחקנים למשל היה איום ונורא ולא אמין לחלוטין (מלבד דארט ויידר אולי אבל הוא לא ממש שיחק שם )וכל האמינות הטכנולוגית בטרילוגיה הזו היתה בעייתית. היא הרגישה יותר מדי רטרו.

  בסופו של דבר גם בשנים לפני הטרילוגיה הזו היו סיפורי מד"ב הרבה יותר פורצי דרך ומעניינים ממלחמת הכוכבים.שלא נהפכו לסרטים משום שהיו יותר מדי מעוררי מחלוקת לתקופה ההיא.

  סטארוורס היה תמיד יותר הקליפה הנוצצת והיפה והתוכן הפחות מעניין. לפי דעתי הטירולוגיה החדשה של לוקאס יפיפיה (למרות הפגמים של הסרט הראשון). הרבה יותר יפה ויזואלית מסטארטרק הסרט אבל הסיפור בטרילוגיה הזאת היה לוקה בחסר וכמו שכל קולנועון יודע אין סרט מצליח מבלי קודם כל עלילה טובה.דוגמא מעולה לכך היא דווקא משחקי המחשב של יקום סטארוורס כאשר נתנו לכותבים אחרים את היכולת לשכתב את ההיסטוריה ולהשתמש בויזואליות היפה הזאת כמו שצריך מתברר כי העלילה ביקום הנוצץ הזה יכולה להיות לא פחות נפלאה מבאטלסטר גלקטיקה (המחודשת) ככה יצאו להם נייטס או זה אולד ריפובליק למשל.

  הסרט הראשון המחודש הזה של סטרטרק הרשים אותי מאוד יחסית לסרטים הישנים יותר (שהיו יותר בעלי תוכן ופחות אקשן מעולה)אבל היה חסר לו היבט אחד שהפריע לי. הנבל הראשי בסרט הזה הרגיש יותר מדי כמו מרבית הנבלים האחרים בסרטי סטרטרק אותו ארכינבל…לפי דעתי היו צריכים לשלב בעלילה את הבורג (להמציא מחדש את הבורג כך שיתנהגו פחות כמו זומבים ויותר כמו נחילי הדיונונים במטריקס) שכן אויב ביומכני הפועל כמו כוורת דבורים הוא הרבה יותר מקורי ומעניין מסתם ארכינבל משמעם.

  אני מתאר לעצמי שזו היתה שאלה של תקציב ופשוט לא היה להם תקציב לסרט כזה כולי תקווה כי הסרט השני יעשה לראשון את מה שהאביר האפל עשה לבאטמן מתחיל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: