לא נמאס כבר ממבקר המדינה?

 

ישבתי לפני כשנה וחצי עם דמות בכירה בעולם המשפט לפגישה מעניינת בה דנו, בין היתר, גם במינויו הממשמש ובא של השופט בדימוס לינדנשטראוס למבקר המדינה הבא. "למה שאתה לא תציע את מועמדותך למשרה?" שאלתי בתמימות. "עזוב", הוא ענה, "אין לי סיכוי מול לינדנשטראוס. הבנאדם הכין את עצמו כבר מספר שנים לתפקיד הזה. לשונו נדחפה בכל מקום אפשרי שיקדם אותו לשם. שנינו שופטים אבל בפוליטיקה הוא כמה דרגות מעלי". שאלתי את ידידי באשר לסיכויי ההצלחה של לינדשטראוס כמבקר המדינה. "התפקיד תפור עליו", הוא אמר לי, "הוא כל כך אוהב את התקשורת, כל כך אוהב לראות את עצמו בכותרות. אתה תראה שהוא יהיה עסוק כל כך בפוליטיקה ובתקשורת עד שלבסוף עוד יתגעגעו לשופט גולדברג שהיה בתפקיד לפניו". 

מאז עברו הרבה מים בירקון. עברנו מלחמה, ידידי קודם וגם אני המשכתי הלאה. אולם את השיחה הזו לא שכחתי עד היום. נדמה לי שהמשפט "הוא כל כך אוהב לראות את עצמו בתקשורת", הוא זה שמסרב לצאת לי מהראש. מדוע בעצם? מדוע בכלל אנו מתרעמים על תיפקודו של מבקר המדינה? האם בגלל שהוא משנה סדרי עולם ומוציא דוחות מתי שמתחשק לו, או בגלל שהוא אינו עושה את מלאכתו נאמנה?

שתי התשובות נכונות באותה המידה. הבעייה הכי גדולה של מבקר המדינה (בעייה שהוא כלל אינו מודע לה ככל הנראה) היא הזילות שהוא יצר במוסד שהוא עומד בראשו. הדוח השנתי שמוציא מבקר המדינה אחת לשנה היא דוח חשוב, רציני ומעמיק שזוכה גם לחשיפה נכבדה באמצעי התקשורת. הדוח נקרא בכובד ראש ברשות המחוקקת והמבצעת, כיאה לדוח שמשקלו כה כבד (מטאפורית כמובן, שכן אין לי מושג כמה הוא שוקל במציאות). אין גם אפשרות להתעלם מקיומו, שכן הוא מגיע רק אחת לשנה ומחייב, על כן, התייחסות כוללת של כל הנוגעים בדבר.

כיום, בוחר מבקר המדינה להוציא דוחות אחת לשבועיים בערך, כך שגם מדובר בנושאים מהותיים ביותר, הם מאבדים מהאפקטיביות שלהם בשלב מסויים. זאת ועוד, כיאה לחובב תקשורת מושבע, בוחר המבקר לעדכן את הציבור בדעותיו ומעשיו באמצעות הדלפות לעיתונאים על מושא החקירה והודעות לעיתונות (כך היה במקרה אולמרט, כמו גם במקרים נוספים קודמים). האם הוא באמת מאמין שאנחנו חושבים שאת המידע העיתונאים משיגים בעצמם? האם ראוי כי אדם בעל תפקיד כה חשוב ורגיש יוציא חדשות לבקרים הודעות לעיתונות בהן הוא מביע את דעותיו ("בכוונת המבקר לבדוק התנהלות אולמרט, כפי שנחשפה אתמול בערוץ 10", או המבקר הודיע כי ימנה נציג מטעמו לבדיקת השחיתות במשרד הפנים" ועוד ועוד…)? למי מועילות ההודעות האלו, חוץ מליוקרתו של המבקר? בכל הנוגע לציבור הרחב, נדמה שגם הוא חלוק בדעתו לגבי התנהלות המבקר. מחד, כולם יודעים, כמוני (ועכשיו גם כמוכם), שמדובר באדם רודף תקשורת שלא יבחל בשום אמצעי בכדי להגיע לכותרות. מאידך, מדובר במבקר המדינה, אדם שקשה להאמין כי כותב דוחות רק בשביל להוציא עליהם הודעות לעיתונות לאחר מכן.

בסיכומו של עניין, המבקר אינו עושה את עבודתו נאמנה ומכניס לתפקידו שיקולים זרים המונעים לרוב מאינטרסים אישיים. איני נמנה עם חסידיו של אולמרט אולם התנהלותו של המבקר רק גורמת לי להבין אותו ואת מעשיו. גם אני כמוהו לא הייתי מעביר למשרדו של המבקר שום מידע ולא עונה על שום שאלה שתופנה אלי. יש מי שממונה לבדוק את מחדלי המלחמה וזה לא המבקר וראוי שלא ינסה "לגנוב את ההצגה" מוועדת וינוגרד, וועדה שתוצאות הדוח שלה משמעותיות שבעתיים ממסקנות דוח הביניים שחיבר מבקר המדינה על מצב המקלטים בצפון.

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • מה???  On מרץ 5, 2007 at 3:27 pm

  אני מחפשת כבר כמה ימים טענה אחת מוצדקת על המבקר, באמת, כי להרגיש שאני שופטת אותו כראוי, ואין.
  שימו לב טוב טוב מה כתוב בפוסט הזה: כלום.
  שהאיש אוהב תקשורת? זו הטענה כלפיו? חבר עלום של הכותב אמר את זה פעם. וואו. משכנע.
  הרי רבים נהנים לראות את שמם בעיתון, בזה כשלעצמו אין טעם לפגם. אם היתה פה דוגמא לשימוש מניפולטיבי, לא ראוי, שיקרי, בתקשורת, ניחא.
  לא ברור מה המניע לפוסט חסר ערך כזה.
  מי שעושה זילות של התפקיד זה אתה, וגם מוציא דיבתו של איש שהוא כנראה ישר ונלחם עבור כולנו במה שלעיתים נראה כמו תחנות רוח אימתניות.
  אולי אפשר לבחור ברני רהב למבקר המדינה, הוא סולידי כ"כ ונמנע מהתקשורת.

 • עמית  On מרץ 5, 2007 at 5:03 pm

  דו"ח שנתי עב כרס, למרות הרשמיות והחגיגיות שבו, מאבד מהאפקטיביות של מעקב הציבור. הרי ביננו, מלבד העיתונים שממלאים עמודיהם בעיקרי הדו"ח, כל אזרח טובע בים החומר ועוזב הכל מיד.
  דווקא דו"ח קטן (יחסית) וממוקד בנושא ספציפי מאפשר לציבור ללמוד את הנושא ולעקוב אחריו בצורה יותר פשוטה.
  לא יודע אם מישהו עוקב או לא, כי אחרי הכל כבר התייאשנו, אבל עדיין, יותר אפקטיבי.
  במיוחד לאור המחדלים הרבים שיש במדינה בשנים האחרונות, השחיתות וההזנחה של כל כך הרבה גורמים, במיוחד לאור כל זה אני חושב שטוב שישנו מיקוד ושאני כאזרח יכול לקרוא בלי לטבוע.

 • שושי  On מרץ 5, 2007 at 8:21 pm

  והיום אולמרט נלחץ. זאת הצלחה של לינדנשטראוס.
  אם הוא אוהב תקשורת או לא זה לא רלבנטי.

 • מוטי סגרון  On מרץ 6, 2007 at 6:26 am

  נכון שלא היה לך על מה לכתוב ןלכן כתבת את השטויות האלה.? לא מחסידיו של אולמרט.לאולמרט אין חסידים. רק אנטרסנטים. האם משהוא ממה שהמבקר ביקר איננו נכון?מבקר המדינה מונע ממניע אחד .צדק!

 • המשקפת של פרץ  On מרץ 6, 2007 at 1:21 pm

  שהטוקבקיסטים "מטעם", של אולמרט, כבר קיבלו גם בלוג באתר "רשימות"…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: