התקשורת נגד מערכת המשפט

מהו בעצם תפקידה של התקשורת? האם תפקידה הוא להעביר לציבור קוראיה, צופיה ומאזיניה את האירועים המתרחשים ברחבי העולם או לקבוע אותם בעצמה? האם תפקידה לשמור על שלטון החוק ולהיות "כלב השמירה של הדמוקרטיה" או להפר את שלטון החוק ולהתנגד לו?

שני משפטים התנהלו בחצי השנה האחרונה כנגד חיים רמון. האחד התנהל בתקשורת, בו יצא חיים רמון זכאי וכשר למהדרין. ואילו השני התנהל בין כתלי בית המשפט, בו יצא חיים רמון אשם במעשה מגונה. לאיזה בית משפט הזכות להכריע בנושא? אם לשפוט לפי הדיווחים אתמול, התשובה לשאלה הזו ברורה למדי…

אין ספק שיש מקום לדיון נרחב בנוגע לשאלה האם מעשה כזה בכלל ראוי להגיע לבית המשפט. אולם למן הרגע שבו הגיע לבית המשפט, חיים רמון אשם במלוא חומרת הדין וזו לא הייתה התמונה שציירה התקשורת. יתרה מכך, כאילו להוסיף חטא על פשע נשמעות היום בכל מערכות החדשות תלונות וטענות כנגד מערכת המשפט דווקא, על ש"העיזה" להרשיע את רמון בגלל נשיקה פעוטה. במקום להגן על ערכי הדמוקרטיה, פועלת התקשורת בניגוד אליהם ומקעקעת את שלטון החוק.

גם אני, כששמעתי לראשונה על כתב האישום נגד חיים רמון הייתי בטוח שיצא זכאי. חיזקו את עמדתי דעות מכל קצוות הקשת הפוליטית, משפטנים ופרשנים כאחד, שטענו כי "אין כאן קייס" וכי "תפרו לו תיק". זכורה לי במיוחד כתבה במוסף השבת של ידיעות אחרונות בו קועקעו כל ההאשמות שיוחסו לרמון, אחת אחרי השנייה. כל כך משכנעת הייתה הכתבה הזו, כך כך תומכת במה שכבר חשבתי, עד שלא נותר לי אלא לטפוח לעצמי על השכם ולהודות שקלעתי לדעת רבים (ולא כל כך טובים ממני, כפי שהתחוור היום).

גם אני הופתעתי מהפסיקה היום. אבל אם יש משהו שמפתיע אותי יותר זו ההתכחשות הגורפת של התקשורת לפסיקה זו. זה עתה סיימתי לקרוא את פסק הדין המלא שהוצג בבית המשפט. עברתי על כל הסעיפים ולהפתעתי, נאלצתי להסכים עם רובו. שוכנעתי ולו בגלל שלראשונה נחשפתי לשלל הראיות שהוצגו בבית המשפט – לא רק לראיות שפורסמו בתקשורת ולא לספינים שכל צד ייצג. נחשפתי לראיות המלאות, לסיפור המעשה המלא ולגרסאות של הנאשם והתובעת. ואחרי שקראתי הכל, די נדהמתי לראות עד כמה שונה היה הדיווח התקשורתי בנושא ועד כמה היה רחוק מן המציאות שצויירה בפסק הדין.

גם הפעם קלעתי ככל הנראה לדעת רבים וטובים ממני היות השופטים עצמם מתחו ביקורת חריפה מאוד על התקשורת ועל מעשיה. שימו לב לדברים שנאמרו בסוף פסק הדין: "תחושתנו היתה שנעשים ניסיונות, לעתים ע"י מסרים מוסווים, לעיתים בבוטות, להטות משפט….התופעות החמורות שנתגלו במהלך ניהול משפט זה אינן יכולות להישאר ללא מענה. ראוי שהאחראים על מערכת אכיפת החוק יתנו דעתם לאותן תופעות פסולות וינקטו בצעדים הנדרשים".

מישהו שמע משהו על כך בשטף הדיווחים היום? איפה זה מעמיד את התקשורת?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: